ABOUT USWHAT WE DOSTEAM CUPSTEAM CAMPSTEAM CUP(Online)Member Info

STEAM CUP

STEAM CUP > STEAM CUP > Event News

2017 STEAM CUP MALAYSIA Results

2017.05.26 16:11

STEAM 조회 수:286

행사시작일 2017-05-20 
행사종료일 2017-05-20 
행사장소 SJK (C) Kepong 2 
행사개요 2017 STEAM CUP MALAYSIA Results 

2017 STEAM CUP MALAYSIA



  • ROBOT SOCCER JUNIOR
  • 1st Winner:2nd Winner:
    "The Dark Knights - Junior""Team Shadow"
    (Setapak - Diamond Square)(Kota Damansara)
    - Lim Yi Hong (captain)- Yau Kai Jie (captain)
    - Yip Kah Keng- Chew Chen Qing
    - Ilhammencez Bin Mohd Rasyidi- Rodhan A/L Victor
    3rd Winner:4th Winner:
    "Jacky Robot""Joker Squad"
    (Klang - Taman Eng Ann)(Subang SS19)
    - Kenny Chin Guan Yu (captain)- Choon Joe Ken (captain)
    - Tan Garrick- Choon Joe Jack
    - Khoo Zi Hao- Daniel Hoo
    5th Winner:5th Winner:
    "Fantastic""Blue Legend"
    (Klang - Kapar)(Kepong - Metro Perdana)
    - Chun Chang Xian (captain)- Wan Wai Lun (captain)
    - Devesh S/O Balamurugan- Wong Yi Shen
    - Chew Min Yao- Song Jia Jun
    5th Winner:5th Winner:
    "1st Centurion""Ultimate 9"
    (Subang SS19)(Subang 2)
    - Tan Zhi Xuan (captain)- Fabian Chean Ee Chen (captain)
    - Ethan Kang- Chong Ka Yong
    - Brian Chew- Dharainesh A/L Ravindran
    5th Winner:5th Winner:
    "Black Eagle""RS-B"
    (Kepong - Metro Perdana)(Teluk Intan)
    - Amanda Tay Yi Tong (captain)- Ng Ze Qi (captain)
    - Lai Yao Cheng- Thong Hou Lun
    - Ng Yong Sheng- Chew Tian Le
    5th Winner:5th Winner:
    "Oynx 1""Kyogre"
    (Subang 2)(Klang - Taman Eng Ann)
    - Nick Yong Jing He (captain)- Goh Jun Guan (captain)
    - Chia Poh Tze- Foo Xiang Hao
    - Loh Rong James- Asthon Teh Jun Xun



  • ROBOT SOCCER SENIOR
  • 1st Winner:2nd Winner:
    "Infinite""The Return of Avengers"
    (Klang - Taman Eng Ann)(Setapak - Diamond Square)
    - Chew Yee Sheng (captain)- Gan Jing Ni (captain)
    - Ng Yan Ming- Tan Shue Shuen
    - Tan Jing Wey- Gan Jing Ying
    3rd Winner:4th Winner:
    "KP Brothers""The Ignika"
    (Port Dickson)(Kota Damansara)
    - Kumaragurubharan A/L Nadesan (captain)- Dennis Tan Wen Khang (captain)
    - Kuganraj A/L Ramesh- Chum Heng Seng
    - Pavindran A/L Sanger-



  • ROBOT VOLLEYBALL JUNIOR
  • 1st Winner:2nd Winner:
    "RV-A""Guardians of Robots"
    (Teluk Intan)(Kota Damansara)
    - Ong Yu Xiang (captain)- Chin Jian Wei (captain)
    - Chen Jia Le- Liang Fu Yee
    - Liew Khai Hong- Asthon Ng Kong Yi
    3rd Winner:4th Winner:
    "Suroboyo""Setiabudi Volleyball Junior"
    (ID Robotis KidsLab (Indonesia))(Setiabudi)
    - Athreya Samuel Arcelioputra (captain)- Eddie Johan Bin Mohd Izwan (captain)
    - Ghifari Mukti Wibowo- Muhammad Alif Afiq Bin Kamal
    - Yip Cheng Jie- Faris Fauzan B Faudzilah



  • ROBOT VOLLEYBALL SENIOR
  • 1st Winner:2nd Winner:
    "Sliver Storm""N.C.K."
    (Kepong - Metro Predana)(Kota Damansara)
    - Loo Ken Meng (captain)- Nisha Najihah (captain)
    - Tang Voon Yue- Choong Kah Ming
    - Wong Jun Qi- Khoo Zi Ming
    3rd Winner:4th Winner:
    "The Champ - Rocky""Intel 8 Titan"
    (Setapak - Diamond Square)(Kajang - Bandar Teknologi Kajang)
    - Lee Yein (captain)- Loh Huey Yong (captain)
    - Yoon Min Seo- Gan Yee Hong
    - Chae Hyunsuk- Oswald Yap Tingzhe



    https://steammalaysiacup.joomla.com/result